Príhovory

Stránka pridaná: 11.04.2011 15:25, upravená: 06.06.2011 18:29.

(8.4.2011)

Milí priatelia hokejbalu,

Mal som šťastie, že som bol pri historicky prvých Majstrovstvách Európy v hokejbale, ktoré sa uskutočnili na Slovensku, v Petržalke na Osuského ulici. Už vtedy som cítil, že hokejbal má veľkú budúcnosť a je typickým sídliskovým športom.

Veď sa len stačí pozrieť medzi panelové domy na betónové alebo asfaltové plochy...,  na to, koľko chlapcov - hoci bez prilby a chráničov, v zime len vo vetrovkách, čiapkach, s mrznúcim nosom, zvykne zvŕtať hokejky, aby prepašovali tenisovú loptičku za chrbát brankára. Tu niekde vzniká hokejbalové srdce, rovnako horúce a silne bijúce ako to, ktoré je spojené s ľadovou plochou. Rovnako aj v júni - síce v krátkych rukávoch a často s odretými kolenami – vidieť pri hokejbale deti s rovnakou športovou zanietenosťou, akú pozorujeme cez televíznu obrazovku u špičkových hráčov s profesionálnou športovou výbavou.

Je mi ľúto, že ihrisko na Osuského ulici č. 6  už nedýcha hokejbalom a že tento šport vytesnili obyvatelia aj z Poloreckého ulice. Na druhej strane, pred pár rokmi sme revitalizovali verejné ihrisko na Furdekovej ulici, kde  si chlapci zvyknú zahrať. Ich chuť na hokejbal vždy niekoľkonásobne zintenzívnie v období  majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, keď pod oknami počujete, ako sa malí - veľkí hráči oslovujú: Hossa, Chára, Demitra, Šatan...

Teší ma, že viacerí hokejisti zo Slovenska, ktorých pozná športový svet a presadili sa na vrcholových svetových šampionátoch, začínali hokejbalom.

Zhodou okolností brankár Jaroslav Halák, ktorý v tejto sezóne obliekal dres Bluesmanov v NHL, je z Bratislavy. Tradične hokejbalové turnaje na Slovensku podporuje napríklad Jozef Stümpel.  Ľubomír Višňovský sa hokejbalu venoval od svojich  štyroch či piatich rokov a neskôr  hrával na vrcholných podujatiach.

Podľa štatistiky, patrí hokejbal k najpopulárnejším u aktívnych hráčov hokeja. Často vznikajú počas hry situácie, ktoré nemáme možnosť vidieť na ľadovej ploche. Hokejbal je druhým najpopulárnejším športom v Slovenskej republike a hokejbalová liga patrí k najšpičkovejším u nás.

Som presvedčený, že treba robiť všetko preto, aby sme podporili tento šport a umožnili rozvoj aj detským hokejbalovým talentom. Želám tomuto športu priaznivú budúcnosť.

Verím, že na júnové Majstrovstvá sveta príde povzbudzovať našich aj zahraničných hráčov čo najviac fanúšikov, nielen zo Slovenska a že Bratislava bude dôstojným dejiskom súťaže na najvyššej profesionálnej úrovni.

Vladimír Bajan

starosta, Bratislava - Petržalka